Watchdog Widzialni – Idea a dostępność?
14.12.2017
Widzialni Watchdog to projekt mający na celu monitorowanie dostępności działań administracji państwowej w przestrzeni Internetu. To co wyróżnia naszą inicjatywę to zaangażowanie użytkowników Sieci w działania strażnicze. Z nazwą projektu Widzialni Watchdog (z języka ang. pies stróżujący) związana jest cała kultura promowania dobrych praktyk z zakresu kontroli obywatelskiej. Chodzi tu przede wszystkim o poczucie wspólnoty, wzajemnego wsparcia, odpowiedzialności i reagowania w imię poszanowania praw każdego obywatela.
Zgodnie z tym duchem powstało miejsce, gdzie wspólnie możemy zadbać o dostępność informacji publikowanych w cyfrowej postaci. Jak stać się częścią tej inicjatywy? To bardzo proste, wystarczy wypełnić formularz i wysłać do Nas zgłoszenie, o napotkanym problemie związanym z dostępnością. My zajmiemy się resztą.
Większość z nas korzysta z Sieci, pracujemy, dokonujemy formalności, czy umawiamy wizytę w urzędzie. Pragniemy zachęcić Was do monitorowania tej przestrzeni, która kreowana jest przez jednostki użytku publicznego. Państwo powinno stać na straży praw obywatelskich, w tym również dostępu do informacji dla osób narażanych na wykluczenie cyfrowe. Jeśli nie zawsze działa to zgodnie z założeniami, okażmy wsparcie. Nie przechodźmy obojętnie obok niedostępnych serwisów, dokumentów, czy wydarzeń.
Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby Wasze zgłoszenia, przełożyły się na poprawę dostępności i rozwiązanie problemów, na które natrafić mogą kolejni użytkownicy. Będziemy informować Was o przebiegu spraw na naszej stronie. Razem z nami będziecie mogli również śledzić sytuację na Twiterze wpisując hasztag #a11ywatch.
Wspólnie w ramach Widzialni Watchdog możemy realnie wpłynąć na dostępność w Sieci oraz respektowanie prawa dostępu do informacji dla osób z niepełnosprawnościami, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe.
14.12.2017
Tym razem poproszono nas o zwrócenie uwagi na portal kolejki.nfz.gov.pl. Wszyscy cenimy sobie wygodę. Oszczędność czasu i jakość oferowanych usług - także elektronicznych. Dzięki pozyskanym informacjom powinniśmy skrócić czas oczekiwania. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza dla osób ze szczególnymi potrzebami. Co w przypadku gdy idea nie idzie w parze z dostępnością?
23.06.2017
Otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie. Interwencja dotyczy portalu obywatel.gov.pl nadzorowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Uściślając, chodzi o implementację nowego formularza wniosków wydawania dowodu osobistego (Zobacz jak zmienił się elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego).
06.02.2017
19 grudnia 2016 roku wystosowaliśmy pismo do Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju. Dokument zawierał informację o zgłoszonym przez Państwa do Widzialni Watchdog problemie braku dostępności Portalu CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – https://prod.ceidg.gov.pl.
19.12.2016
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie w Widzialni Watchdog. W ubiegłym tygodniu napłynęło do nas zgłoszenie o braku dostępności Portalu CEIDG - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – https://prod.ceidg.gov.pl. Portal ten jest nadzorowany przez Ministerstwo Rozwoju.