Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową dostępną dla osób o specjalnych potrzebach? Na to pytanie odpowiada podręcznik przygotowany przez Fundację Wspomagania Wsi we współpracy z  Fundacją Widzialni, Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów i Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Opracowanie zawiera wytyczne dla początkujących twórców stron www do stworzenia prostego serwisu w oparciu o platformę WordPress. Ten jeden z najbardziej popularnych systemów umożliwia szybkie przygotowanie strony internetowej zgodnej z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi dostępności dla osób niepełnosprawnych, starszych i pozostałych osób narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Podręcznik ten nie jest książką o języku HTML ani instrukcją obsługi WordPressa. Zawiera podstawowe wiadomości, które ułatwić mogą projektowanie strony internetowej z myślą o wszystkich grupach użytkowników.– mówi autor podręcznika Przemysław Marcinkowski, ekspert Fundacji Widzialni

Zbiór prostych porad i wskazówek umożliwia przygotowanie serwisu zgodnego z wytycznymi WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Dzięki temu każdy użytkownik zakładający serwis na platformie WordPress dla siebie, organizacji, firmy czy instytucji będzie mógł samodzielnie dostosować go dla programów czytających wykorzystywanych przez osoby niewidome, programów powiększających stosowanych przez osoby niedowidzące i pozostałego oprogramowania asystującego. Autor w sposób czytelny i zrozumiały kieruje czytelnika przez poszczególne kroki tworzenia strony. Opisuje również poszczególne grupy osób posiadających specjalne potrzeby w korzystaniu ze stron www.

Nasz poradnik wychodzi też naprzeciw kłopotom początkujących twórców stron internetowych, pragnących poznać najważniejsze zasady tworzenia dostępnych serwisów. Udziela zwięzłych odpowiedzi na wszystkie ich pytania, również te, które dotyczą języka HTML. Ambicją jego jest wprowadzenie również bardziej zaawansowanych czytelników w takie tematy, jak: tworzenie stron z wykorzystaniem języka HTML lub CSS czy stosowanie standardów WCAG 2.0. Dlatego warto także używać poradnika w sytuacjach, kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące dostępności naszej strony. – dodaje autor.

Opracowanie zostało przygotowane w formie dostępnego pliku PDF opracowanego przez Marcina Lubonia eksperta Fundacji Widzialni. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą się z nim zapoznać korzystając z własnych technologii asystujących takich jak np. programy czytające.

Podręcznik jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0. Polska License na stronach: