Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej rywalizacji o wyróżnienie w Konkursie Strona Internetowa bez Barier. W tym roku, wyjątkowo, zgłoszenia przyjmować będziemy do końca grudnia.

Proces dostosowywania stron dla osób z niepełnosprawnościami to codzienna praca i dbałość o detale. Strona ZUT to duży serwis - wraz z redaktorami dokładam wszelkich starań by strona naszej Uczelni nikogo nie wykluczała cyfrowo i dostęp był równy dla wszystkich - mówi Anna Czekalska, administrator serwisu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie - wyróżnionego w poprzedniej edycji Konkursu.

Polecam udział w konkursie ponieważ strony oceniane są przez ekspertów ds. dostępności stron www oraz osoby niewidome, niedowidzące i głuche a to idealna sytuacja by sprawdzić swój serwis. Trzymanie się standardów, pewnych norm jest ważne w każdej dziedzinie - również przy budowaniu stron internetowych. Cieszę się, że świadomość ludzi rośnie a tworzenie stron www zgodnych z WCAG staje się czymś naturalnym i bezdyskusyjnym” - dodaje Pani Anna.

Aby stanąć do Konkursu wystarczy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.konkurs.widzialni.org Pamiętajcie, że do konkursu można zgłosić każdy serwis, niezależnie od tego, czy prowadzicie go jako osoba prywatna, należycie do firmy lub reprezentujecie jednostkę administracji publicznej. To wspaniała okazja aby móc się sprawdzić, nawet jeśli jest to dopiero początek Waszej przygody z dostępnością, możecie przekonać się jakie stoją przed Wami wyzwania.

W jaki sposób sprawdzić dostępność serwisu? Jak zidentyfikować problemy związane z dostępnością?

Aby przybliżyć Wam tajniki pracy ekspertów przypominamy o bezpłatnych narzędziach, które pozwolą na podstawową kontrolę dostępności serwisu i poprawienie niezbędnych elementów przed przystąpieniem do rywalizacji. Do Waszej dyspozycji jest aplikacja Wave, która wskaże błędy generujące problemy z dostępnością. Wtyczka Firebug pozwoli na bardzo dokładne przyjrzenie się elementom od strony kodu źródłowego. Przy pomocy narzędzia Color Contrast Analyser zbadamy współczynnik kontrastu pomiędzy poszczególnymi elementami umieszczonymi na stronie. Więcej narzędzi znajdziecie w zakładce Narzędziownia w Polskiej Akademii Dostępności.

Zgłoście swój udział, być może w tym roku to właśnie Wasz serwis znajdzie się na podium, wśród najlepszych pod kątem dostępności serwisów w Polsce.