4 września w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się inauguracyjne spotkanie Grupy ds. wdrażania Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA), działającej w ramach Rady Dostępności.

Prace trójstronnego zespołu – zwanego Trialogiem – ruszyły pod przewodnictwem Artura Marcinkowskiego z Fundacji Widzialni, oraz przy wsparciu dr Karoliny Mendeckiej z Business Accessibility Forum.  Grupa ma na celu wspieranie prac Rady Dostępności w procesie opiniowania i interpretacji przepisów dotyczących nowej ustawy o dostępności biznesu, które będą miały znaczący wpływ na przedsiębiorstwa w Polsce.

Rozmowy skupiły grono przedstawicieli najważniejszych instytucji państwowych o charakterze nadzorczym, takich jak PFRON, Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej i ekspertów z dziedziny dostępności, w tym przedstawicieli biznesu oraz organizacji społecznych - Business Accessibility Forum, Fundacja Kultury Bez Barier, Fundacja Integracja, Polski Związek Głuchych, Fundacja Widzialni.

Poza sprawami organizacyjnymi oraz harmonogramem działań, który niewątpliwie nada dynamikę wdrażania przepisów, spotkanie zaowocowało określeniem istotnych międzysektorowych zagadnień, które staną się mapą drogową dla dalszych prac. Jako pierwsze, omówiono tematy związane z handlem elektronicznym, który – zgodnie z nowymi przepisami – zobowiązuje wszystkie firmy, oferujące produkty lub usługi online, do zapewnienia cyfrowej dostępności, nawet jeśli nie prowadzą tradycyjnych sklepów internetowych.

Dyskusji poddano również zagadnienia dotyczące kontroli firm działających na styku różnych branż oraz tych działających poza Polską.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zaangażowani w dyskusję i podkreślali wagę "wyrównania poziomu wiedzy" na temat dostępności pomiędzy grupami interesariuszy oraz znaczenie współpracy międzysektorowej w celu skutecznego wdrożenia przepisów, co przyczyni się do zwiększenia dostępności produktów i usług dla wszystkich konsumentów.

Kolejne spotkanie Grupy ds. wdrażania EAA zaplanowano już w październiku, a jednym z jego tematów będzie dalsza dyskusja nad obowiązkami e-commerce w zakresie dostępności. 

Grupa rozważa także wspólną organizację kampanii oraz emisję webinarów na rzecz poprawy świadomości o nowej ustawie z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, której termin wejścia w życie jest przewidziany na 28 czerwca 2025 roku.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej za wsparcie w organizacji spotkania oraz do wszystkich uczestników za aktywne zaangażowanie.